Zbyt krótki sen prowadzi do otyłości

28 maja, 2011

Dzieci, które śpią za krótko są bardziej narażone na otyłość niż te, które się wyśpią nawet, jeśli odżywiają się zdrowo i są aktywne fizycznie – ustalili naukowcy z Nowej Zelandii w oparciu o badania 244 dzieci do siódmego roku życia. „Chłopcy i dziewczęta, którzy śpią mniej są częściej otyli, mają większą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie nawet z uwzględnieniem stylu życia wpływającego na wagę ciała” – napisali w „British Medical Journal”.

 

Średnia długość snu w grupie przebadanych dzieci to 11 godzin. Te, które spały krócej były znacznie bardziej podatne na to, że ich wskaźnik masy ciała (BMI) był wyższy, nawet przy uwzględnieniu innych czynników wpływających na wagę.

Każda dodatkowa godzina snu u dziecka między trzecim, a piątym rokiem życia zmniejszała BMI o 0,49 punktu. U dziecka przed siódmym rokiem życia redukowała ryzyko nadwagi o 61 proc. W przypadku dziecka przeciętnego wzrostu przekładało się to na ciężar ciała niższy o 0,7 kg.

BMI  był mierzony w półrocznych odstępach. Aktywność fizyczna i długość snu kalkulowano z pomocą urządzenia zamontowanego w pasku monitorującego ruchy.

Pomiary uzupełniono innymi danymi odnoszącymi się do sposobu odżywiania, wagi w chwili urodzin, przychodami rodziców, paleniem bądź niepaleniem przez ciężarną matkę i pochodzeniem etnicznym – będącymi czynnikami wpływającymi na BMI dzieci.

Różne badania wykazywały w przeszłości związek między krótkim snem, a przyrostem wagi u dzieci. Nie było jednak jasne, czy brak snu był przyczyną cięższej wagi, czy też cięższe dzieci spały krócej.

Źródło: PAP.
Foto: Flickr

Podziel się na:
  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
 

Skomentuj