Siedzisz na Facebooku? Uważaj na bulimię!

12 lutego, 2011
Facebook? Inne portale społecznościowe? Zastanów się nad sobą… Izraelscy naukowcy dowodzą, że spędzanie długich godzin przed komputerem sprzyja zachorowaniom na anoreksję lub bulimię.

Badania izraelskich naukowców z Uniwersytetu w Haifie zostały przeprowadzone na grupie 248 dziewcząt w wieku od 12 do 19 lat. Nastolatki zostały poproszone o wypełnienie ankiet z pytaniami o ich stosunek do internetu i telewizji, oraz zanotowanie jak reagują na popularne programy telewizyjne, które pokazują ekstremalne zmiany w wyglądzie uczestników. Badanie miało sprawdzić podejście dziewcząt do odchudzania, pokazanie ich zadowolenia ze swojej fizycznej kondycji oraz stanu akceptacji swojego wyglądu.

Wyniki wykazały, że nastolatki spędzające wiele godzin na surfowaniu w internecie, w szczególności na portalach społecznościowych typu Facebook, są bardziej skłonne by stosować ekstremalne diety odchudzające. Głównym efektem takiego odchudzania nie jest niestety szybkość zrzucania zbędnych kilogramów, a zwiększone zagrożenie wystąpienia zaburzeń odżywiania.

Według izraelskich naukowców przeglądanie stron internetowych związanych głównie z modą prowadzi do wytworzenia u nastolatek negatywnej opinii o samych sobie, a także złego stosunku do jedzenia. Zauważają też, że problem ten mógłby nie istnieć, gdyby rodzice poświęcali swoim dzieciom więcej uwagi i kontrolowali czas spędzany przez nie na przeglądaniu stron internetowych.

– Badanie wykazało, że rodzic ma potencjalną możliwość, aby zapobiec niebezpiecznym zachowaniom swoich dzieci, a w szczególności problemowi z ich niewłaściwym odżywianiem. – podkreślają autorzy badania.

Rzecznik najpopularniejszego portalu społecznościowego broni się przed doniesieniami izraelskich naukowców. Jak przekonuje, młodzi ludzie żyją w otoczeniu zdjęć idealnych modeli i gwiazd filmowych w różnego rodzaju czasopismach, ale kiedy spędzają czas na Facebooku „są” w towarzystwie swoich przyjaciół.

„Ludzie spędzają godziny ze swoimi przyjaciółmi na co dzień w realnym świecie, więc nie jesteśmy przekonani, że komunikacja z nimi na naszym portalu nie przyczynia się do zaburzenia jedzenia naszych użytkowników” – wskazuje rzecznik FB. Jak dodaje, badanie wydaje się mało wiarygodne, bowiem zostało przeprowadzone na grupie jedynie 248 osób.

Źródło: TVN24.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
 

2 odpowiedzi ↓

Skomentuj