Odtłuszczone mleko i jogurty nie pomagają dzieciom w odchudzaniu

29 kwietnia, 2011

Produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu nie mają wpływu na wagę dzieci – informują australijscy naukowcy na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”.

Badania przeprowadzone w grupie 145 dzieci w wieku od 4 do 13 lat wykazały, że waga, obwód w pasie i wskaźnik masy ciała nie zmieniły się po sześciu miesiącach od momentu przejścia na produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Co więcej, dzieci, które jadły niskokaloryczne jogurty i piły odtłuszczone mleko, nadrabiały straty, spożywając więcej kalorii w innej postaci.

Prowadzące badania Gilly Hendrie i Rebecca Golley z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization zaznaczają, że w przypadku dzieci, które spożywały produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, pod koniec badań z tłuszczów nasyconych pochodziło 13,3 proc. wszystkich spożywanych kalorii, w porównaniu z 16,6 proc. w grupie kontrolnej. Jak podkreślają eksperci, jest to znacząca redukcja, jednak, według zaleceń Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, z tłuszczów nasyconych powinno pochodzić nie więcej niż 10 proc. kalorii.

W komentarzu do publikacji dr Frank Franklin z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham podsumował, że reklamowane dietetyczne produkty mogą być spożywane przez dzieci ze względu na obniżoną zawartość cholesterolu, jednak należy zwracać uwagę, by nie były one uboższe w składniki odżywcze, zwłaszcza wapń i witaminę D.

Źródło: PAP.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
 

Skomentuj