Kawa przeciwko rakowi piersi

20 maja, 2011

Najnowsze badania opublikowane w Breast Cancer Research dowodzą, że kobiety pijące duże ilości kawy są mniej narażone na jeden z rodzajów raka piersi.

Szwedzki zespół kierowany przez prof. Per Hall z Karolinska Institutet dokonał analizy danych dotyczących 5929 kobiet w wieku pomiędzy 50 a 74 lata, wśród których  2,818 kobiet chorowało na raka piersi.

U kobiet, które wypijały 5 lub więcej filiżanek kawy dziennie występowało o 57% mniejsze ryzyko zachorowania na postać raka piersi, w której nie występują receptory dla estrogenów, w porównaniu z grupą kobiet, które wypijały mniej niż 1 filiżankę kawy dziennie.  Ten typ raka stanowi około jednej czwartej wszystkich nowotworów piersi i jest bardzo oporny na leczenie – i co się z tym wiąże – niebezpieczny.

Komentujący te wyniki eksperci twierdzą jednak, że badania wymagają powtórzenia, a pragnące zmniejszyć ryzyko kobiety zamiast pić mnóstwo kawy powinny raczej skoncentrować się na zdrowym stylu życia – mało alkoholu, dużo ruchu i właściwa masa ciała.

Źródło: Breast Cancer Research/PAP.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
 

Skomentuj