Epidemia cukrzycy

21 września, 2011

Na podstawie ostatnio opublikowanych danych przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną można z całą stanowczością powiedzieć: mamy światową epidemię cukrzycy. Spójrzmy na te przerażające liczby.

 
 
 
 

Oto garść statystyk:

  1. 366 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę.
  2. Co 7 sekund umiera jedna osoba z powodu cukrzycy i jej powikłań, co daje 4,6 milionów ludzi rocznie.
  3. Koszty związane z tą choroba szacowane są na 365 miliardów dolarów.

Aby ocenić tempo rozwoju tej choroby wystarczy przypomnieć, że w roku 1985 na cukrzycę chorowało około 30 milionów ludzi na całym świecie. Według przewidywań Światowej Organizacji Zdrowia z 2004 r. w liczba chorych do 2030 r. miała wzrosnąć do 366 milionów, jednakże już dziś chorych jest 366 milionów ludzi! Warto zaznaczyć, że za te statystyki odpowiedzialna jest głównie cukrzyca typu 2, która stanowi około 85% wszystkich przypadków cukrzycy.

Tymczasem w Polsce…

  1. W Polsce liczba chorych na cukrzycę w 2010 r. szacowana jest na 2,6 mln osób (9,3% dorosłej populacji), z czego blisko połowa z tych ludzi nie zdawała sobie sprawy z choroby, bo cukrzyca nie została zdiagnozowana.
  2. Liczbę zgonów z powodu cukrzycy szacuje się na około 29 tysięcy rocznie.
  3. Cukrzyca w Polsce stanowi poważne obciążenie budżetu kraju. Jej leczenie pochłania około 2,5 mld złotych rocznie , z czego około 20% tej sumy stanowią wydatki na leczenie przewlekłych powikłań.
  4. Cukrzyca jest drugą najbardziej kosztowną chorobą (po chorobie niedokrwiennej serca). Na leczenie jednego chorego przeznacza się rocznie 594 dolary, podczas gdy w Czechach lub Węgrzech blisko 1000 dolarów, a w Niemczech 3700 dolarów.
Podziel się na:
  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
 

Skomentuj