Efekt plateau

11 grudnia, 2011

Po kilku tygodniach od rozpoczęcia diety dopada Cię zrezygnowanie i frustracja, gdy mimo twardego przestrzegania diety i wykonywania dużej ilości ćwiczeń waga ani drgnie. Zjawisko to nosi nazwę efektu plateau i w pewnym momencie odchudzania doświadczane jest przez prawie wszystkich odchudzających się.

 
 

W początkowym okresie odchudzania następuje duża utrata kilogramów. Gdy ilość kalorii z pożywienia jest zredukowana organizm uzyskuje energię poprzez spalanie glikogenu znajdującego się w mięśniach i wątrobie. Glikogen wiąże wodę (1 g glikogenu wiąże ok. 4 g wody), tak więc wraz ze spalaniem glikogenu uwalniana jest woda z organizmu i to właśnie jej ubytek odpowiedzialny jest za utratę kilogramów w początkowym okresie.

Jednak po pewnym czasie stosowania diety (zazwyczaj kilka tygodni) dochodzi do zwolnienia lub zatrzymania się procesu chudnięcia. Jest to swego rodzaju znak od organizmu, że potrzeba czasu, aby ciało dostosowało się do zmian. Jest to okres przejściowy i w żadnym wypadku nie należy się poddawać.

Kilka wskazówek jak przetrwać ten okres:

1. Staraj się ważyć spożywane produkty. Być może w miarę upływu czasu od kiedy jesteś na diecie porcje przez Ciebie spożywane są coraz większe albo jesz nieświadomie.

2. Dokonaj drobnych zmian w swojej diecie. Jeśli jadłeś 3 posiłki dziennie, spróbuj jeść 6 mniejszych. Jeśli pijesz codziennie kieliszek wina spróbuj przestać na kilka tygodni. Jeśli jesz lekkie śniadanie i duży obiad, spróbuj odwrócić proporcję.

3. Dokonaj zmian w systemie treningowym:

– dodaj jeden dzień ćwiczeń więcej w tygodniu

– sesje cardio wydłuż o 15-20 minut

– zwiększ intensywność sesji cardio

– poszukaj nowych sposobów na trening cardio (np. rower zamień na bieganie)

– uwzględnij w procesie treningowym ćwiczenia siłowe (3 razy w tygodniu)

4. Najważniejsze – być cierpliwym. Efekt plateau dotyczy prawie wszystkich odchudzających się i sztuką jest pozostać zmotywowanym, żeby go przetrwać.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
 

1 odpowiedzi ↓

  1. monika pisze:

    właśnie jestem w czasie odchudzania i czytajac ten artykuł uświadomiłam sobie że efekt plateau dopadł i mnie.Mam nadzieję , że przetrzymam ten przejsciowy okres i nie poddam się tak łatwo.Przyznaje iż moja wiara w dąrzeniu do celu została zachwiana.

Skomentuj