Efekt jo-jo zdrowszy od otyłości

9 czerwca, 2011

Lepiej z ograniczonym powodzeniem próbować zmniejszyć masę ciała za pomocą diety niż przez całe życie być otyłym – tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na myszach – poinformowano podczas 93. dorocznej konferencji The Endocrine Society w Bostonie.

„To oczywiste, że właściwa dieta najbardziej sprzyja zdrowiu i długowieczności” – powiedział kierujący badaniami dr Edward List z Ohio University w Athens. Jednak osoby otyłe często szybko przybierają na wadze, gdy tylko uda mi się odchudzić. Takie cykliczne tracenie i przybieranie na wadze to właśnie efekt jo-jo.

Choć ciągłe tycie i odchudzanie uważane jest za szkodliwe, niewiele zgromadzono na to naukowych dowodów. Dlatego właśnie zespół Lista rozpoczął pierwsze całożyciowe badania kontrolowane nad efektem jo-jo. Ponieważ trudno byłoby śledzić przez całe życie sposób odżywiania ludzi, naukowcy wykorzystali myszy.

30 myszy podzielono na 3 grupy po 10 osobników. Pierwsza była na diecie wysokotłuszczowej, druga – ubogiej w tłuszcz, zaś trzecia – na diecie jo-jo – co w praktyce oznaczało cztery tygodnie diety wysokotłuszczowej, po których następowały cztery tygodnie diety niskotłuszczowej. Według takich schematów trzy grupy myszy żywione były przez całe swoje życie. Naukowcy rejestrowali masę ciała myszy, zawartość tkanki tłuszczowej w ich organizmie oraz poziom glukozy we krwi.

Dieta jo-jo doprowadziła do dużych fluktuacji tych parametrów – na przykład poziom glukozy spadał przy diecie niskotłuszczowej, po czym rósł do wartości odpowiadających cukrzycy przy tłustym odżywianiu. Jednak po uśrednieniu stan zdrowia „myszy jo-jo” był lepszy niż tych, których dieta przez cały czas zawierała za dużo tłuszczu. Otyłe myszy na tłustej diecie żyły niemal o 35 proc. krócej niż myszy na diecie jo-jo.

Co zaskakujące, myszy na diecie niskotłuszczowej żyły mniej więcej równie długo, co w grupie na diecie jo-jo. Zdaniem Lista, także w przypadku ludzi nie należy się zniechęcać niepowodzeniami w odchudzaniu.

Źródło: PAP
Foto: Flickr

Podziel się na:
  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
 

Skomentuj